MONTÁŽ DVERÍ A ZÁRUBNÍ

Hlavná stránka

Stavebné otvory

Prechody podláh

Ľavé/Pravé dvere

Povrchy dverí

Kovanie

O dverách

Obklad zárubní

Rady

Referencie

Cenník

Kontakt

  
RADY

Aj keď  montáž dverí a obložkových zárubní vyzerá jednoducho, doporučujem obrátiť sa s montážou na odborníkov.

Pokiaľ chcete mať obložkové zárubne vo Vašom dome či byte, je nutné na túto skutočnosť myslieť už pri projekte alebo najneskôr                                     v priebehu hrubej stavby a upozorniť na to architekta či stavebnú firmu. Treba dohliadnuť na dodržanie stavebných otvorov, ušetrí                                  Vám to peniaze a nervy!

Obložková zárubeň je stavaná pre obklad špaliet, optimálna šírka špalety je minimálne 5 cm. Ak Vám chýba špaleta resp. obe, treba                                  sa poradiť s odborníkom aký je treba stavebný otvor aby sa nemuseli upravovať obložky zárubne.

Máte stavebný otvor s rozdielom hrúbky steny 1- 2 cm, nevadí väčšina obložkových zárubní umožňuje rozsah zárubne nastaviť podľa                              hrúbky steny  +- 1,5 až 2 cm.

Dvere a zárubne je treba osádzať v priestoroch, kde sú komplet ukončené steny a podlahy. Po namontovaní zárubne sa neodporúčajú                            robiť „mokré“ práce. Vnútorné dvere môžu byť používané výlučne v suchých priestoroch, nevystavených pôsobeniu vlhkosti. Inak                                 hrozí ich deformácia -skrútenie, prehnutie, prípadne poškodenie povrchu dverí.

Nespoliehajte sa na názvy dekorov - povrchov, každý výrobca má väčšinou iný povrch aj keď názvy sú niekedy rovnaké. Používajte                   porovnávanie podľa vzoriek.

Aké kovanie chcete mať na dverách, taký musíte mať aj ZZ vo dverách - BB, PZ, WC !                                                                                       Zadlabávacie zámky, hlavne staré typy nemajú otvory pre montáž rozetového kovania. Zadlabávacie zámky bývajú ľavé, pravé (pre Ľ                                  zámok musia byť aj dvere Ľ) alebo univerzálne, kde sa dá strelka zámku jednoducho otočiť pre ľavé resp. pravé dvere.

Ak sa rozhodnete pre štítové kovanie - kľučky treba odmerať rozteč zadlabávacieho zámku vo dverách PZ, BB,WC. Rozety nie sú                               vhodné pri výmene starého kovania, neprekryjú pôvodné miesto po tomto kovaní a rovnako štítové kovanie neprekryje diery po                                 rozetovom kovaní.

 

                     Ako správne osadiť oceľ. zárubeň

ak bude takto osadená zárubeň, dvere sa dajú správne nastaviť                                                                                                                                           a pod dverami by mala byť medzera 5 mm.

Pri osádzaní treba samozrejme používať aj vodováhu, uholník, meter a rozpery.