MONTÁŽ DVERÍ A ZÁRUBNÍ

Hlavná stránka

Stavebné otvory

Prechody podláh

Ľavé/Pravé dvere

Povrchy dverí

Kovanie

O dverách

Obklad zárubní

Rady

Referencie

Cenník

Kontakt

  

POVRCH DVERÍ

 

FÓLIA - cenovo výhodný materiál imitujúci prírodné dreviny. Použitie do ľahko namáhaných priestorov (domov a bytov). Nevhodný                               do namáhaných priestorov.

CPL LAMINÁT - strednotlaký laminát hr. 0,2 mm imitujúci prírodné dreviny. Zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Vhodný                      do viac namáhaných priestorov (byty s malými deťmi a domácimi miláčikmi).

HPL LAMINÁT - vysokotlaký laminát hr. 0,8 mm je materiál s vysokou odolnosťou proti mechanickému poškodeniu. Na výber povrchy                       zo vzorkovníka EGGER kolekcia pre dvere. Povrch vhodný do veľmi namáhaných priestorov (výroba, školy, administratíva,                              zdravotnícke zariadenia, obchod). Výhoda je aj v ľahkej údržbe.

DÝHA - prírodný materiál (originál drevená dýha) s nezameniteľnou kresbou jednotlivých drevín, povrchovo upravená lakom. Vhodné do                      štýlových interiérov s nižším namáhaním.

FARBA - nástrek vodou riediteľnými farbami podľa vzorkovnice RAL. Široký výber farebných odtieňov. Umiestnenie do ľahšie                              namáhaných priestorov.

Pri farebnom odtieni je najdôležitejšie zladenie s podlahou, lebo tam je priamy styk farieb. Doporučuje sa zvoliť iný odtieň ako je na podlahe.                     Dvere tým viac vyniknú a nie je priestor taký fádny. Dobré sú aj výrazné kontrasty - tmavá podlaha, bledé dvere a pod. Neodporúča sa                       taktiež veľmi tmavé zlaďovanie v štýle tmavá podlaha, tmavé dvere, hnedá stena. V takom priestore je potom tma, hlavne ak je tam                              nejaká chodba bez okien a nie je to možné presvietiť.

Nespoliehajte sa na názvy dekorov - povrchov, každý výrobca má väčšinou iný dekor aj keď názvy sú niekedy rovnaké. Používajte porovnávanie                 podľa vzoriek.

Kto je odvážny a má predstavivosť, môže kombinovať aj tmavú zárubňu bledé dvere a pod.

Je pekné, keď je kontrastná aj klučka - tmavá kľučka na tmavých dverách zaniká.

Je dôležité, aby pánty "hrali" s kľučkou, ak je v striebornej farbe kľučka, treba strieborné aj pánty. Na druhej strane nie je rušivé, ak sú                          pánty matné a kľučka lesklá.

Jednofarebné povrchy (napr. biely, sivý ...) sú háklivé na poškodenia - výrazne ich vidno.

Kresba

Pri zlaďovaní si uvedomte, že rozoznávame Kresbu a farebný odtieň. Kresba závisí od druhu dreviny (alebo jej imitácie) a môže byť veľmi                        rôznorodá, od veľmi nenápadnej až po veľmi výraznú. Zvyknutý sme na zvislú orientáciu kresby - povrchu dverí, niektorý výrobcovia                          ponúkajú už aj vodorovnú orientáciu.

Materiál

Pri výbere dverí je vhodné najprv sa rozhodnúť, či sú pre vás vhodné dvere s povrchom z prírodných materiálov - dýhované dvere alebo                       dvere s umelými dekormi - farbené, fólia, laminát.

Najväčšou prednosťou výrobkov s povrchom v imitácii prírodných drevín - fólia a laminát je ich rovnaká farebnosť, kresba a ľahká údržba.

Na dverách z prírodných materiálov je charakteristické to, že každé dvere sú mierne iné (originálne). Ak máte príjemný pocit pri vedomí, že                     vaše dvere sú z prírodných materiálov a viete ich odlíšiť od dverí s umelými povrchmi, sú to dvere vhodné pre vás. Ak neviete rozoznať                        prírodný povrch, resp. je typ povrchu pre vás nepodstatný, voľte umelý povrch.