MONTÁŽ DVERÍ A ZÁRUBNÍ

Hlavná stránka

Stavebné otvory

Prechody podláh

Ľavé/Pravé dvere

Povrchy dverí

Kovanie

O dverách

Obklad zárubní

Rady

Referencie

Cenník

Kontakt

 

NIEČO o DVERÁCH

Interiérové dvere sa vyrábajú v normovaných rozmeroch šírky 60, 70, 80, 90, 125, 145 cm (stretávame sa aj s dverami 100, 110, 165,                           185 cm) a výšky 197 cm. Možno vyrobiť aj atypické rozmery do šírky krídla 110 cm, dvojkrídlové dvere do šírky 220 cm a výšky 230 cm.              Samozrejme, že každý výrobca má nejaké tie výrobné obmedzenia čo sa týka šírky a výšky dverí. Najčastejšie u nás sa stretnete                                          s polodrážkovými dverami,  výnimočne s bezpolodrážkovými s povrchovou úpravou fólia, laminát, dýha a farba. Väčšina modelov sa vyrába                        aj v posuvnom prevedení, tak na stenu, ako aj medzi steny - do puzdra, čo určite privítajú všetci, čo chcú získať priestor, ktorý im uberali dvere                   pri klasickom otváraní. Dvere otáčavé i posuvné sú bezprahové, bezbariérové. Okrem otáčavých a posuvných dverí možno kúpiť aj dvere                 skladacie – lamelové resp. harmonikové v plnom i zasklenom prevedení. Existuje veľa riešení, ktoré vychádzajú z konštrukcie dverí a zárubní.          Protipožiarne dvere sa dodávajú plné alebo presklené.

NORMY

české + slovenské ČSN+STN, polské POL, nemecké DIN ...  Pozor každá je iná !!!                                                                                                  Polské, resp. nemecké dvere nebudú pasovať do slovenských resp. českých zárubní a naopak, pozri normy.xls

Interiérové dvere tvorí:

obvodový rám je vyrobený z masívneho dreva resp. z mdf.  Jednotlivé časti rámu sú spojené oceľovými sponami, prípadne zlepené.

Hlavnou funkciou rámu je zaručiť stabilitu dverného krídla, tvarovú stálosť, tuhosť a pevnosť uchytenia závesu dverí.

Vnútro dverí - výplň tvorí:

VOŠTINA - je vytvorená zo špeciálne tvrdeného kartónového papiera imitujúca včelí plást. Dvere sú ľahké, určené pre nízke namáhanie,                        ale aj napriek tomu sú často používané kvôli nízkej cene.

ODĽAHČENÁ DTD DOSKA - pozdĺžne dierovaná drevotriesková doska. Dvere majú vyššiu pevnosť a tuhosť. Vhodné pre                                    štandartne namáhané interiérové dvere. Konštrukcia postupne nahradzujúca dvere s voštinovou výplňou.

PLNÁ DTD DOSKA - plná drevotriesková doska sa používa pre špeciálne dvere (klima, protipožiarne, zvukovoizolačné a pod.).

Povrch dverí býva dýha, farba, fólia, laminát.

Súčasťou dverí býva štandartne aj zadlabávací zámok a závesy-pánty.

 

 

(táto stránka nie je venovaná masívnym dverám)