MONTÁŽ DVERÍ A ZÁRUBNÍ

Hlavná stránka

Stavebné otvory

Prechody podláh

Ľavé/Pravé dvere

Povrchy dverí

Kovanie

O dverách

Obklad zárubní

Rady

Referencie

Cenník

Kontakt

 

KOVANIE-KĽUČKY

Rozteč u kovaní na dvere je vzdialenosť medzi osou otáčania kľučky a osou otáčania kľúča, dôležité je to u štítového kovania.                                          Ak kúpite nesprávnu rozteč, nebude Vám kovanie správne fungovať. Pred kúpou štítového kovania si treba odmerať rozteč                                    zadlabávacieho zámku (ZZ) vo dverách! Slovenská a česká norma povoľuje rozteč – 72 a 90 mm.

U rozetového kovania nie je rozteč na dverách podstatná, lebo sa skladajú z 2 častí. Najčastejšie bývajú rozety okrúhle alebo                                 štvorcové. Na montáž doporučujem použiť montážnu šablónu, tá je určená na vŕtanie montážnych otvorov. Zabezpečuje presné                                vyvŕtanie otvorov. Jednorazová býva väčšinou pribalená ku kovaniu. Odborníci používajú kvalitnú nerezovú.

Na dverách do wc a kúpeľne doporučujem kovanie s wc západkou , toto kovanie je síce drahšie oproti BB alebo PZ,                          ale zvyšuje komfort používania a nemusíte sa už trápiť so stratou kľúča alebo ak sa Vám dieťa zamkne na wc. Jednoducho sa dajú takéto                      dvere otvoriť z opačnej strany pomocou mince alebo plochého skrutkovača. 

Aké kovanie chcete mať na dverách, taký musíte mať aj ZZ vo dverách - BB, PZ, WC !                                                                                          ZZ býva štandartne súčasťou dverí, takisto aj závesy-pánty.

Štvorhran ktorý je súčasťou každej kľučky spája kľučku a ZZ. Tento oceľový kolík má tiež rôzne rozmery. U nás sa používa 8 mm                                    štvorhran, u wc západky je to 6 mm štvorhran.

 

  

PZ - cylindrický                                                          zadlabávací zámok PZ

BB - dózický

WC západka

 

   

 štítové kovanie                                         rozetové kovanie

 

POZOR!

ZZ, hlavne staré typy nemajú otvory pre montáž rozetového kovania.                                                                                                                          Rozety nie sú vhodné pri výmene starého kovania, neprekryjú pôvodné miesto po tomto kovaní a rovnako štítové kovanie neprekryje                             diery po rozetovom kovaní.                                                                                      
Štvorhrany sa vyskytujú i v iných rozmeroch, často sa stáva, že zákazníci pri kúpe dverí z Poľska potrebujú štvorhran 4mm (pri wc type).                           V takom prípade sa na štandardné štvorhrany používajú rôzne redukcie.